Manager proiect

Daca esti in cautarea unei provocari, iti doresti sa lucrezi intr-un mediu dinamic, esti o persoana energica si comunicativa, ai calitati native de leader, inveti rapid si te adaptezi usor la orice situatie, atunci functia de Manager Proiecte Vel Pitar s-ar putea sa ti se potriveasca perfect. Job-ul presupune sa interactionezi zilnic cu toate departamentele din cadrul organizatiei, prin urmare sunt necesare abilitati excelente de comunicare, organizare, multi-tasking, precum si o gandire analitica si atentie la detalii.

Cerinte

  • Studii superioare finalizate (de preferinta profil economic, inginerie sau matematica-informatica, dar nu numai);
  • Nivel mediu spre avansat de operare pachet Microsoft Office (Excel, Word, Power Point, Outlook);
  • Cunostinte avansate de limba engleza (o a doua limba vorbita cum ar fi rusa, franceza, etc. constituie un avantaj);
  • Experienta in Project Management de minimum 2 ani constituie un avantaj;
  • Experienta de munca intr-o industrie (in special alimentara) constituie un avantaj;
  • Cunoastere programe SAP, Qlik sau Microsoft Project poate constitui un avantaj;
  • Experienta in management, vanzari sau coordonare echipe constituie un avantaj.

Descrierea jobului

Managerul de Proiect asigura livrarea cu succes a proiectelor in termenele stabilite, prin alocarea si gestionarea corecta si eficienta a resurselor necesare fiecarui proiect (resurse umane, tehnice, financiare, ), preintampina si solutioneaza problemele de orice natura care pot aparea pe parcursul derularii proiectelor.
Rolul Managerului de Proiect este de a asigura o comunicare clara si eficienta cu toti factorii implicati in proiecte, dar si cu beneficiarii proiectelor.
Proiectele se deruleaza intr-o societate de productie (implica operatiuni de achizitii, vanzari, marketing, productie, mentenanta, calitate, logistica, distributie), astfel incat candidatul va dobandi cunostinte din variate domenii de activitate.

Detalii rol:

  • Realizeaza planificarea lunara a proiectelor solicitate de Consiliul de Administratie ;
  • Gestioneaza toate proiectele derulate in cadrul organizatiei, in concordanta cu directiile strategice ale companiei;
  • Propune proiecte noi si se implica in optimizarea proceselor din cadrul departamentelor;
  • Asigura incadrarea in termenele de executie a fazelor de proiect, in conformitate cu planificarea existenta la nivel de societate;
  • In functie de cerintele proiectului, stabileste echipa de proiect impreuna cu beneficiarul proiectului si comunica obiectivele trasate si termenele de finalizare agreate;
  • Asigura fluxul de transmitere a informatiilor in cadrul proiectului catre alte departamente implicate, organizand periodic intalniri cu echipa de proiect si cu responsabilii de proces, pentru prezentare proiect si colectare feedback;
  • Urmareste derularea proiectului, informeaza echipa de proiect, beneficiarul si/sau echipa de top management in cazul in care exista intarzieri sau abateri de la planul initial;
  • Se implica in solutionarea problemelor aparute in realizarea proiectului si informeaza in timp util echipa de management daca acestea nu pot fi solutionate;
  • Controleaza si supervizeaza activitatea zilnica a membrilor echipei de proiect, cu privire la proiectele in care sunt implicati;
  • Solicita rapoarte si status cu privire la proiectele supervizate, de la membrii echipei, inclusiv de la coordonatorii departamentelor;
  • Elaboreaza rapoarte si prezentari la solicitarea top management-ului companiei.

* Extensii permise: pdf,doc,docx