Manager Trade Marketing

Cerinte

– Studii superioare, preferabil studii economice / marketing;
– Minim 3 ani experienta intr-un post similar;
– Cunoasterea proceselor de vanzare – cumparare si de negociere;
– Cunostinte de marketing si trade marketing;
– Cunostinte despre piata de FMCG;
– Utilizare calculator la nivel foarte bun: MS Office, Internet;
– Limba engleza – nivel avansat;
– Capacitate de planificare şi organizare. Gandire analitica si sintetica. Abilitati de comunicare si negociere. – – Abilitati de prezentare. Capacitatea de a coordona proiecte (project management).

Responsabilitati

-Implementeaza programele de trade marketing pe baza strategiei de marketing a brandurilor si obiectivelor specifice;
– Colaboreaza strans cu departamentul de vanzari in implementarea programelor de trade in functie de obiectivele stabiilite;
– Ofera suport activ specific fiecarui canal si tip de magazine prin crearea si implementarea de programe de promovare pentru brandurile companiei;
– Propune programe de trade specifice realizarii obiectivelor companiei si specific fiecarui brand din portofoliu in corelatie cu strategia de marketing a respectivelor branduri;
– Colaboreaza activ cu brand managerii pentru o cat mai buna vizibilitate a brandurilor si implementarea de programe de succes;
– Urmareste periodic KPI -ii companiei si a brandurilor, si studiaza concurenta propunand actiuni de trade pentru pastratea pozitiei concurentiale in piata si la raft;
– Propune si participa la conceperea si realizarea materialelor cu caracter promotional sau publicitar in functie de necesitatile actiunii promotionale planificate;
– Realizeaza prezentari cu modul de implementare a actiunilor de trade marketing catre forta de vanzare;
– Monitorizeaza actiunile desfasurate in trade si informeaza echipa de marketing si de vanzari despre rezultatele obtinute si modalitati de imbunatatire a performantelor in trade;
– Creeaza standardele de merchandising/promotii (vizibilitate, preturi, modalitatile de utilizare si amplasare a materialelor promotionale/ publicitare) pentru toti clientii si pentru toate activitatile conexe;
– Elaboreaza, implementeaza si monitorizeaza planul trimestrial/ lunar/ anual al promotiilor si activitatilor promotionale, pe brandurile companiei in zona de care este responsabil, pe toate canalele;
– Organizeaza si coordoneaza activitatile de training catre forta de vanzari legate de produs sau activari specifice;
– Coordoneaza echipa de trade marketing la nivel national.

* Extensii permise: pdf,doc,docx