Programator aplicatie BI QlikView

Candidatul ideal

– studii superioare, de preferat tehnice (cibernetica, automatica, calculatoare) sau economice (informatica de gestiune, informatica economica) etc;
– cunostiinte solide de baze de date relationale si Trasact SQL;
– experienta in lucrul cu BI QlikView sau alte sisteme BI de tip “in-memory analysis” reprezinta un avantaj;
– experienta in lucrul cu BI OLAP reprezinta un avantaj.

Descrierea jobului

-administrarea aplicatiei QlikView: bug-uri, administrare utilizatori si drepturi, rezolvare disfunctionalitati, identificare si eliminare erori, conectarea si interogarea bazelor de date IBM DB2 si MS SQL;
– dezvoltarea aplicatiei QlikView conform cu cerintele specifice ale utilizatorilor;
– dezvoltare scripturi de extragere date si interfata specifica QlikView;
– administrarea bazei de date MS SQL Server, IBM DB 2.
Aceste posturi se adreseaza si persoanelor cu handicap in masura in care indeplinesc cerintele potrivit pregatirii lor profesionale si capacitatii de munca, atestate prin certificatul de incadrare in grad de handicap.

* Extensii permise: pdf,doc,docx