Tehnician laborant analize produse alimentare

Cerinte

– Studii de specialitate in industria alimentara/ controlul calitatii produselor alimentare (studiile superioare constituie avantaj);
– Experienta in industria alimentara, controlul si expertiza produselor alimentare;
– Cunostinte operare PC (Word, Excel);
– Bune abilitati de comunicare si lucru in echipa;
– Persoana autodidacta, echilibrata, sociabila, orientata catre calitate;
– Atentie la detalii, atentie in utilizarea echipamentelor de laborator;
– Persoana organizata, responsabila, cu atitudine pozitiva si constructiva;
– Limba engleaza nivel mediu.

Responsabilitati

– Monitorizeaza conformitatea produselor cu cerintele de calitate, asigurandu-se ca acestea indeplinesc standardele de calitate;
– Supravegheaza mentinerea sub control al procesului tehnologic prin observarea atenta a procesele de fabricatie in vederea depistarii defectelor si tinerii sub control a procentului de produse cu neconformitati;
– Realizeaza controlul calitatii produselor (analiza calitatii materiilor prime, materiilor auxiliare, semifabricatelor si produselor finite in laborator): efectueaza determinarile de laborator interfazice si finale; interpreteaza rezultatele obtinute; analizeaza valorile obtinute; intocmeste rapoarte de neconformitate; intocmeste rapoartele privind calitatea procesului şi produsului;
– Evidentiaza tipurile de defecte, cauzele acestora, remedierile si personalul responsabil;
– Realizeaza controlul statistic al calitatii: inregistreaza rezultatele controlului de calitate; centralizeaza valorile determinate; aplica diferite tehnici pentru identificarea fazelor si locurilor de munca la care se realizeaza neconformitatile si defectele;
– Receptioneaza calitativ materiile prime, le evalueaza periodic si intocmeste rapoarte de neconformitate atunci cand se impune;
– Testeaza noi tipuri de materii prime;
– Elaboreaza specificatii tehnice si proceduri de lucru pentru fabricarea si testarea produselor care se realizeaza in cadrul companiei;

* Extensii permise: pdf,doc,docx